[ad_1]

سیستم عامل کروم گوگل بصورت رسمی نصب و استفاده از سه گروه اپلیکیشن متعلق به پلتفرم‌های دیگر را پشتیبانی می‌کند؛ اپلیکیشن‌های خود کروم، اپلیکیشن‌های اندروید و اپلیکیشن‌های لینوکس را می‌توان در سیستم عامل کروم نصب کرده و مورد استفاده قرار داد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که نصب اپلیکیشن‌های لینوکس تا امروز نیازمند کمی تخصص و آشنایی با خط دستورات لینوکس است. همچنین سیستم عامل کروم تنها از اپلیکیشن‌هایی پشتیبانی می‌کند که در مخازن دبیان قرار دارند و نمی‌توان اپلیکیشنی خارج از مخازن دبیان را روی این سیستم عامل نصب کرد.

حال به نظر می‌رسد این رویه در حال تغییر است. براساس اطلاعات ارائه شده توسط XDA و Chrome Uboxed، می‌توان اپلیکیشن‌های لینوکس را به سادگی و تنها با کلیک روی فایل با پسوند deb. روی کروم نصب کرد. در آخرین بیلد Canary از سیستم عامل کروم، می‌توان به راحتی و با دو بار کلیک کردن روی فایل با پسوند deb.، اپلیکیشن مورد نظر را نصب کرد که فرایند نصب اپلیکیشن را مشابه سایر سیستم‌عامل‌ها می‌کند.

نصب اپلیکیشن لینوکس روی کروم

البته باید به این نکته اشاره کنیم که فعال کردن چنین ویژگی در سیستم عامل کروم مستلزم طی چندین مرحله است. در مجموع باید اذعان کرد که پشتیبانی از اپلیکیشن‌های لینوکس در سیستم عامل کروم دستاورد بزرگی برای لینوکس است. با توجه به اینکه تمام اپلیکیشن‌های لینوکس در مخازن دبیان وجود ندارند، در تئوری می‌توان گفت که چنین قابلیتی امکان نصب و اجرای تمام اپلیکیشن‌های لینوکس را روی سیستم عامل کروم فراهم می‌کند. برای مثال می‌توان به اپلیکیشن‌هایی نظیر ویژوال استودیو یا کروم لینوکس اشاره کرد.

البته این ویژگی برای تمام کاربران قابل استفاده و در دسترس نیست. انتظار می‌رود با عرضه‌ی نسل بعدی کروم‌بوک‌های گوگل که در فرم‌فکتورهای متعددی شامل انواع هیبریدی راهی بازار خواهند شد، شاهد تضعیف هر چه بیشتر بازار تبلت‌های اندرویدی باشیم.

[ad_2]

لینک منبع

برچسب ها :